Umeå universitet, Umeå universitetsbibliotek

Umeå universitet satsar på kreativa miljöer för studier och arbete. Hos oss finns attraktiva utbildningar, världsledande forskning och utmärkta innovations- och samverkansmöjligheter. Fler än 4 000 medarbetare och 33 000 studenter har redan valt Umeå universitet. Välj oss du också.

Kundservice ansvarar för lokal låneverksamhet och fjärrutlån, samordning av och stöd till passtjänstgöring, utformning av och service i de publika delarna av UB, design, utveckling och förvaltning av bibliotekets interna och externa webb samt samordning och utveckling av biblioteks interna och externa kommunikation. Avdelningen består av sexton personer som är organiserade i fyra team.

Vi söker ett antal biblioteksstudenter som vill arbeta hos oss parallellt med sina studier

Vi söker nu ett antal biblioteksstudenter för bemanning av biblioteket kvällar och helger. Anställningarna är tidsbegränsade amanuensanställningar som löper parallellt med studierna på kvällar och helger.

Ett antal biblioteksstudenter till Universitetsbiblioteket, Medicinska biblioteket samt biblioteket på Konstnärligt Campus mitten av augusti – december 2019.

Som biblioteksstudent kommer du att arbeta med:

Passtjänstgöring, bokuppställning och andra på biblioteket förekommande uppgifter enligt schema med fasta dagar.

Vi söker dig som:

Läser biblioteks- och informationsvetenskap vid Umeå Universitet

I ansökan ska anges:

  • vilket av biblioteken du föredrar att arbeta vid
  • vilken dag i veckan du helst vill jobba och om det finns någon dag du absolut inte kan jobba
  • om du kan arbeta flera dagar i veckan
  • vilken termin på Biblioteks- och informationsvetenskap du läser
  • hur många högskolepoäng du för närvarande har tagit (bifoga utdrag från Antagning.se)

Närmare upplysningar lämnas av:

Handledare Universitetsbiblioteket Lina Karlsson, 090-786 96 97, lina.karlsson@umu.se, Maria Martinsson, 090-786 59 92, maria.martinsson@umu.se och Åsa Persson, 090-786 53 92, asa.persson@umu.se.

Handledare Medicinska biblioteket Anny Fredriksson, 090-786 77 02, anny.fredriksson@umu.se, Malin Nilsson, 090-786 88 09, malin.nilsson@umu.se,  Susanne Lundberg, 090-786 69 66, susanne.lundberg@umu.se.

Fackliga företrädare: SACO Stefan Fleig, 090-786 59 98, stefan.fleig@umu.se, ST Lena Folkesson, 090-786 59 79, lena.folkesson@umu.se.  

Varmt välkommen med din ansökan senast 26 mars 2019.

Anställningsform Visstidsanställning 3-6 månader
Anställningen avslutas 2019-12-19
Anställningens omfattning Deltid
Tillträde Augusti 2019
Löneform Månadslön
Antal lediga befattningar 33
Sysselsättningsgrad Varierande
Ort Umeå
Län Västerbottens län
Land Sverige
Referensnummer AN 2.2.1-424-19
Kontakt
  • Lizette Odeblom, avdelningschef, +46 90 786 91 72
Facklig företrädare
  • SACO, 090-786 59 98
  • SEKO, 090-786 52 96
  • ST, 090-786 59 79
Publicerat 2019-03-12
Sista ansökningsdag 2019-03-26

Tillbaka till lediga jobb